27 czerwca 1877 roku – dzień, który już na stałe zapisał się w historii Gietrzwałdu. Dzień, w którym po raz pierwszy Matka Boża objawiła się trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej, a niedługo później Barbarze Samulowskiej.
Wydarzenia te miały niebagatelny wpływ zarówno na ówczesne wydarzenia historyczne i geopolityczne, jak i na dzisiejszą sytuację Kościoła i Europy.
Wiemy również, że o Gietrzwałdzie niewiele się mówi – na tle innych objawień maryjnych wciąż pozostaje niedoceniony, a w literaturze czy filmografii wciąż nie zajmuje należnego miejsca.
Grzegorz Braun pisze: „Rzecz trudna dla narratora – ze względu na wielopoziomową komplikację materii, i wcale niełatwa, uprzedzam, dla odbiorcy – ze względu na to, jak dalece sprawy, o których mowa, pozostają nieobecne w powszechnej świadomości, także, a może przede wszystkim zawodowych „panów od historii”. Stąd najpierw pokonać trzeba będzie zdumienie, że o sprawach tej wagi, tego kalibru nigdy wcześniej nie słyszeliśmy ani w szkole, ani w telewizji, ani nawet „w internetach”.
Ale to też właśnie będzie źródłem szczególnej satysfakcji dla każdego, kto zechce zapoznać się z wynikami tego dochodzenia – świadomość, że prawda wreszcie wychodzi na jaw, a my stajemy się uczestnikami ważnego odkrycia. Po przejściu tej ścieżki, obiecuję, nic nie będzie już takie jak przedtem – przynajmniej, jeśli idzie o nasz ogląd przeszłości i pogląd na ojczyste dzieje.
Gietrzwałd bowiem, kiedy tylko zajmuje centralne, ze wszech miar należne mu miejsce w świadomości historycznej Polaka katolika – radykalnie zmienia, koryguje perspektywę, oraz wydatnie poprawia ostrość widzenia i sądzenia nie tylko przeszłości, ale i spraw obecnych, i tych, które dopiero przed nami.” (fragment książki „Gietrzwałd 1877. Nieznane konteksty geopolityczne.”)
27 czerwca 2019 roku – tego dnia (czyli już za 9 miesięcy, w 142 rocznicę objawień) po raz pierwszy będziemy mogli zobaczyć film „Gietrzwałd 1877. Nieznane konteksty geopolityczne.”! To dzień, który – mamy nadzieję zmieni perspektywę patrzenia na Gietrzwałd w świadomości wielu Polaków. Dzień, po którym jedyne miejsce zatwierdzonych przez Kościół Katolicki objawień maryjnych na ziemiach polskich wreszcie zajmie odpowiednie dla siebie miejsce.
Film będzie dziełem nie tylko reżysera (Grzegorza Brauna) czy producenta (Fundacji Osuchowa). Jego współtwórcą może nazwać się każda osoba, która poprzez modlitwę i finansowe wsparcie pomaga w jego produkcji. Do zebrania mamy 655 tys. zł. (+120 tys. zł. na wersje językowe), co znacznie przewyższa możliwości finansowe Fundacji Osuchowa, dlatego o to wsparcie gorąco prosimy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://www.gietrzwald1877.pl/wesprzyj-produkcje/#wesprzyj
Wszystkim współtwórcom z góry dziękujemy!